Ekonomi

Kütahya Belediyesi GES ile yılda 15 milyon TL elektrik tasarrufu sağlayacak

Kütahya Belediyesi GES ile yılda 15 milyon TL elektrik tasarrufu sağlayacak

KÜTAHYA – Kütahya Belediyesi’nin kurulacak Güneş Enerjisi Santrali projesi ile yılda 15 milyon TL elektrik tasarrufu sağlayacağı bildirildi.

Yenilenebilir enerji projelerine önem veren Kütahya Belediyesi, 2,5 megavatlık yeni Güneş Enerji Santrali ile yatırımlarına bir yenisini ekliyor. Güneş Enerjisi Santrali imalat çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Alim Işık, “Şehirimizin elektrik tüketimini dengeleyerek yıllık 15 milyon lira tasarruf sağlayacak sistemi inşallah en kısa zamanda şehrimize kazandıracağız. belediye.”

Kütahya Belediyesi, mevcut 750 kW’lık Güneş Enerjisi Santrali’ne ek olarak 2,5 megavatlık yeni bir Güneş Enerjisi Santrali kuruyor. Yılda 15 milyon lira tasarruf sağlayacak olan tesis ile hem belediyenin yıllık elektrik maliyeti azalacak hem de kentteki yıllık karbon salınımı önemli ölçüde azaltılarak çevreye katkı sağlanacak. Akkent Mahallesi Şehzadeler Parkı arkasındaki eski çöplük üzerine inşa edilen GES projesi kapsamında 545 watt gücünde 5 bin 816 panel 5 bin 730 ton karbon salımına eşdeğer üretecek.

Güneş Enerji Santrali imalat çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Prof. Şimdiye kadar 750 kw olan güneş enerji santralimiz, daha önce 250 kw, misyonumuzun ilk döneminde 500 kw idi.Bu 2.5 megavat ile 3 megavatın üzerinde güneş enerji santralini devreye almış olacağız. Belediyemizin elektrik tüketimini dengeleyerek yıllık 15 milyon TL tasarruf sağlayacak sistemi kısa zamanda şehrimize kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

samsat-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu