Ekonomi

Küresel vicdanın harekete geçmesi gerekiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen 8. Aile Şurası’nın açılışında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– İsrail yönetimi 7 Ekim’den bu yana Filistinli kardeşlerimize yönelik acımasız bir katliam gerçekleştiriyor. Bu sabah Papa aracılığıyla camilerin, kiliselerin, okulların ve hatta hastanelerin İsrail güçleri tarafından bombalandığını haykırdım. Bugüne kadar 6 binin üzerinde kardeşimiz şehit oldu. 17 bin kişi yaralandı. 12 bin tondan fazla bomba atıldı. Amerika ve Avrupa orada. Tek tek gelip ziyaret ediyorlar.

– Birleşmiş Milletler (BM) rakamlarına göre 600 bin Gazzeli yerinden edildi. Küresel vicdan harekete geçmeli. BM ekipleri her an ayrılmayı planlıyor. Her savaşta olduğu gibi burada da en çok kadınlar ve masum çocuklar acı çekiyor. Gazze’deki haberlere bakıp tepkisiz kalmak mümkün mü? Hiçbir eylem bu kadar vahşeti haklı çıkarmaz.

– Gazze’ye yönelik saldırılar artık meşru müdafaa sınırlarını aşmış, açık zulme, vahşete, katliamlara ve barbarlığa dönüşmüştür. İşin farklı yanı, uygarmış gibi davranan, uygar olmayan insanların bu vahşeti yalnızca izlemesidir.

– Avrupa Birliği Yönetim Kurulu dün bir açıklama yaparak ‘Henüz ateşkes çağrısında bulunamayız’ dedi. diyor. Daha kaç insan ölmeli, kaç çocuk ölmeli? Senin hesabın ne? İnsan haklarını yargılayanlar 19 gündür Gazze’nin yaşam hakkını hiçe sayıyor. İnsan hakları evrensel beyannamesine ne oldu? Orada ne yazıyor bakmıyor musun? İşlerine gelince ilgileniyorlar ama işe yaramayınca yapmıyorlar. Çünkü akan kan Müslüman kanıdır.

– AB Komisyonu’nun ateşkes çağrısı yapabilmesi için daha kaç çocuğun ölmesi gerekiyor? BM Güvenlik Konseyi’nin harekete geçmesi için Gazze’ye kaç ton bombanın daha düşmesi gerekiyor? Batılı örgütlerin katliamı durdurması için daha kaç sivilin hayatını kaybetmesi gerekiyor? Gazze’ye ulaştırılmak üzere Mısır’a gönderdiğimiz yardım malzemelerinin toplam miktarı 200 tonu aşıyor.

– Batı aleyhinde konuşmayanlar İsrail’e borçludur. Ancak Türkiye’nin İsrail’e borcu yok, o yüzden rahatız.”

haberbuyukcekmece.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu