Haber

İstanbullular destek için Saraçhane’de buluştu… Altılı masadan ‘demokrasi’ vurgusu

İSTANBUL (İGFA) –İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na uygulanan hapis ve siyaset yasağının ardından bugün binlerce vatandaş Saraçhane’ye akın etti.

Başkan İmamoğlu, Saraçhane’deki görüşme için liderleri tek tek karşıladı. Toplantının adı ‘Millet iradesinin yanındadır’ idi.

İlk konuşmayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptı.

İMAMOĞLU: 6 MASA’NIN EN ÇALIŞAN KONUĞU OLACAĞIM

İstanbul’da bitmeyen bir atık sisteminin kurulduğunu öne süren İmamoğlu, milletin artık bir atık sistemi istemediğini söyledi.

İstanbul’un üç yıldır vicdanla yönetildiğini anlatan İmamoğlu, altılı masanın en çalışkan askeri olacağını söyledi.

KILIÇDAROĞLU: ADALET YA DA GELECEK

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, açıklamalarını 11 maddede özetledi. Her zaman birlikte mücadele edeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, ülkedeki bozuk düzeni her zaman birlikte bozacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, “6 ay sonra güzel bir Türkiye göreceksiniz” diyerek, adaletsizliği kural haline getirenleri 6’lı masa olarak geri göndereceklerini kaydetti.

BABACAN: HUKUKSUZLUĞU REDDEDİYORUM

Ekrem İmamoğlu’na yapılan bu hukuksuzluğu reddediyorum” diyen DEVA Parti Genel Başkanı Ali Babacan, “Dün zulme uğrayan Erdoğan, bugün zulme uğramaktadır. Bu millet kendisine zulmedenlerin hesabını sandıkta verecektir” dedi.

GÜLTEKİN: ATAMALARIN KARARLARINA KARAR VERECEĞİZ

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, milletim ve devletim adına büyük üzüntü duyduğunu belirterek, “Atanan hakimlerin kararlarını yerle bir edeceğiz” dedi.

21 NİSAN 1998 DAVUTOĞLU’DAN

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul seçmeninin iradesini ortaya koymak için Saraçhane’de ve bu meydanlarda olduğunu söyledi.

21 Nisan 1998 tarihine dikkat çeken Davutoğlu, “Ben o dönemde hangi değerleri savunduysam, 15 Temmuz akşamı hangi değerleri savunduysam yine aynı değerler için buradayım ve savunacağım. Burada olmak.” Davutoğlu, “Milli irade olmadan devlet korunamaz” dedi Davutoğlu, altılı masanın Türkiye ve milletin masası olduğunu söyledi.

AKŞENER: SARAY SİZİN, SARACHANE BİZİM

Büyük bir haksızlığa karşı Saraçhane’de olduklarını belirten İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Siz ve buradaki bu vatandaşlar ‘Saray sizinse Saraçhane bizim’ diyorsunuz. Kahrolsun zulüm, yaşasın özgürlük.” “Demokrasi, sandık ve bu irade elbette bizimdir” diyen Akşener, “Milletin iradesi 100 yıl önce de olduğu gibi buradadır. Hiçbir haksızlık sonsuza kadar sürmez” dedi.

TABİR: KARAR KABUL EDİLMİYOR

Genel Başkan Yardımcısı Sabri Tekin, rahatsızlığı nedeniyle toplantıya katılamayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun yerine vatandaşlara seslendi. Tekir, kararın kabul edilmediğini belirterek, bu kararı verenlerin kaybedeceğini söyledi.

KARAR İYİLEŞTİRME DÜN ANADOLU MAHKEMESİ’NDE YAPILDI

Hatırlanacağı üzere İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada karar açıklanmıştı. İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. Mahkeme ayrıca İmamoğlu’nun siyasi yasak içeren Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 53. maddesinde belirtilen mutlak hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına karar verdi. Davanın son duruşması Çarşamba günü İstanbul Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu